Sunday, January 29, 2012

Sunday, 1/29/12: Spaghetti

Just a basic meal. Spaghetti with marinara, crumbles, onion, and garlic. I joined it with a fruit salad of clementines, strawberries and blueberries. It was a big hit, especially the salad.

Pasta: 50 cents
Marina: $1
Crumbles: $4
Onion: 25 cents
Garlic: 20 cents
Clementines: 90 cents
Strawberries: $2
Blueberries: $2

Total: $10.85 ($3.16 per person)

Not too bad but a little high. The fruit salad was probably a bit expensive but not bad.

Week 12 in Review

Sunday: Chorizo & Spaghetti $13
Monday: Chinese New Year $16.65
Tuesday: Sesame Green Beans $1.90
Wednesday: Mutar Paneer $15.94
Thursday: Hot Dogs $5.72
Friday: Falafels $19.45
Saturday: Burgers $3.50

Total: $76.16 ($10.88 per meal)

Saturday, 1/28/12: Burgers

Karen was headed out to an OKGo concert. It was supposed to be a date night but Doris got sick, so I stayed home to take care of her and Karen took Brian and Ellie to the concert. Free tickets and free parking. So totally awesome and I'm totally jealous.

We needed a quick dinner so I made burgers, left over salad, and veggie chips. For Doris, I warmed up the remaining hot dogs. Probably because she was sick, Doris didn't really eat anything. But it was a fine, cheap, and quick dinner.

Burgers: $2
Buns: $1
Chips: 50 cents

Total: $3.50 ($1.17 per person)

Definitely a good cheap meal. I just wish Doris would eat burgers.

Friday, 1/27/12: Falafels

We had some frozen falafels in the freezer so I wanted to use them up. I made falafels and greek salad. For the cucumber sauce, I used this recipe and it was really good. Probably the best cucumber sauce I've made. I grated the cucumbers. I served the falafels with cucumber sauce, romaine lettuce, olives, and banana peppers. For the greek salad, I used this recipe but I added romaine lettuce. It was good but I like my more simple greek salad better. Doris loved the feta cheese. She ate a little bit of falafel but much. Not a hit, I'd say. She also ate a lot of olives.

Falafel: $2
Pita: $1.50
Olives: $4
Banana Peppers: 75 cents
Yogurt: 75 cents
Mayo: 40 cents
Dill: 20 cents
Cucumber: $1
Peppers: $2
Tomatoes: $3
Onion: 50 cents
Garlic: 10 cents
Seasonings and sauces: $1
Feta: $3

Total: $19.45 ($5.48 per person)

Expensive. Probably because there are lots of fresh things. And olives. They are expensive. We did have leftovers for the next night plus for lunch.

Thursday, 1/26/12: Hot Dogs

I took the bus. Which means I got home very late. Such a long commute. So we had a simple dinner. Hot dogs to use up the buns we had, canned corn, veggie chips, and leftover pasta salad from my work. It was enjoyable enough and about as easy as it gets.

Hot Dogs: $4
Buns: 33 cents
Canned corn: 89 cents
Veggie chips: 50 cents

Total: $5.72 ($1.91 per person)

As always a cheap meal, which I appreciate.

Thursday, January 26, 2012

Calorie tracker

I'm going to start using this website. I'm going to lose weight, damn it! I put all my planned eating and exercising in for today and supposedly I have calories to spare. So if I eat so well, why can't I lose weight? Because I shove (shove!) other things into my mouth, and I always get two servings at dinner. Both things I need to work on.

Wednesday, January 25, 2012

Wednesday, 1/25/12: Mutar Paneer

I'm trying to last as long as I can without going to the grocery store, and doing a pretty damn good job. I stayed home with Doris while she was sick today. So I asked her if she wanted hot dogs, spaghetti, or curry, all favorites of hers. Without skipping a beat, she said curry. That is truly her very favorite.

I sauteed paneer with frozen petite peas and 3/4's of a jar of Calcutta Masala sauce. I warmed up a bag of Trader Joe's vegetable biryani. I fried 3 poppudums. And I microwaved one package of frozen paneer with chili's.

Doris just ate the paneer, which is typical. Karen ate everything, but went back to finish off the paneer chili. We have some biryani leftover and a lot of mutar paneer leftovers.

Paneer: $4
Peas: $3
Sauce: $2
Biryani: $3
Poppudums: 94 cents
Paneer Chili: $3

Total: $15.94 ($5.31 per person)

That's a lot. I better make sure to use the leftovers to make it worth it. This is looking like an expensive week.

I did a calorie count on this meal. It wasn't a bad meal. I just ate way too much of it. Estimated at about 996 calories. No wonder I can't lose weight eating meals like that.