Sunday, January 29, 2012
Sunday, 1/29/12: Spaghetti
Pasta: 50 cents
Marina: $1
Crumbles: $4
Onion: 25 cents
Garlic: 20 cents
Clementines: 90 cents
Strawberries: $2
Blueberries: $2
Total: $10.85 ($3.16 per person)
Not too bad but a little high. The fruit salad was probably a bit expensive but not bad.
Week 12 in Review
Monday: Chinese New Year $16.65
Tuesday: Sesame Green Beans $1.90
Wednesday: Mutar Paneer $15.94
Thursday: Hot Dogs $5.72
Friday: Falafels $19.45
Saturday: Burgers $3.50
Total: $76.16 ($10.88 per meal)
Saturday, 1/28/12: Burgers
We needed a quick dinner so I made burgers, left over salad, and veggie chips. For Doris, I warmed up the remaining hot dogs. Probably because she was sick, Doris didn't really eat anything. But it was a fine, cheap, and quick dinner.
Burgers: $2
Buns: $1
Chips: 50 cents
Total: $3.50 ($1.17 per person)
Definitely a good cheap meal. I just wish Doris would eat burgers.
Friday, 1/27/12: Falafels
Falafel: $2
Pita: $1.50
Olives: $4
Banana Peppers: 75 cents
Yogurt: 75 cents
Mayo: 40 cents
Dill: 20 cents
Cucumber: $1
Peppers: $2
Tomatoes: $3
Onion: 50 cents
Garlic: 10 cents
Seasonings and sauces: $1
Feta: $3
Total: $19.45 ($5.48 per person)
Expensive. Probably because there are lots of fresh things. And olives. They are expensive. We did have leftovers for the next night plus for lunch.
Thursday, 1/26/12: Hot Dogs
Hot Dogs: $4
Buns: 33 cents
Canned corn: 89 cents
Veggie chips: 50 cents
Total: $5.72 ($1.91 per person)
As always a cheap meal, which I appreciate.
Thursday, January 26, 2012
Calorie tracker
Wednesday, January 25, 2012
Wednesday, 1/25/12: Mutar Paneer
I sauteed paneer with frozen petite peas and 3/4's of a jar of Calcutta Masala sauce. I warmed up a bag of Trader Joe's vegetable biryani. I fried 3 poppudums. And I microwaved one package of frozen paneer with chili's.
Doris just ate the paneer, which is typical. Karen ate everything, but went back to finish off the paneer chili. We have some biryani leftover and a lot of mutar paneer leftovers.
Paneer: $4
Peas: $3
Sauce: $2
Biryani: $3
Poppudums: 94 cents
Paneer Chili: $3
Total: $15.94 ($5.31 per person)
That's a lot. I better make sure to use the leftovers to make it worth it. This is looking like an expensive week.
I did a calorie count on this meal. It wasn't a bad meal. I just ate way too much of it. Estimated at about 996 calories. No wonder I can't lose weight eating meals like that.
Tuesday, 1/24/12: Sesame Green Beans
Doris was doing her calm jar right before dinner. When asked what her Moody Cow thoughts were, she said "These green beans make me sad." Then later when Karen said "Thanks for the good meal, Mommy." Doris said "This is not such a good meal, Mommy."
So it was not a hit. At least not with Doris. Oh well. Now I'm eating the rest of the chorizo pasta for lunch for the rest of the week so that it doesn't get wasted.
Green beans; $1.50
Sesame oil: 30 cents
Sesame seeds 10 cents
Total: $$1.90 (63 cents per person)
At least it was cheap even if it wasn't liked.
Tuesday, January 24, 2012
Monday, 1/23/12: Happy Chinese New Year
I didn't plan for this meal. We have a lot of food at home so we aren't going to the grocery store for a while, so I didn't plan and buy stuff for this meal. I just made what I had. And amazingly, I had a lot. Except for rice. We only had a little left but it worked out to be enough.
I made some spring rolls in the toaster oven. I made a dipping sauce of lemon juice, vinegar, soy sauce, chili sauce, and hoisin sauce. It was pretty good. Karen's taking the leftovers for lunch today.
I made Orange Mandarin Chik'n by Gardein. This is really good. It says on their package that it's their most popular product and I can totally believe it. Last time I made it, Doris wouldn't touch it, but this time she ate a lot of it. Most Gardein products are way too expensive, but this one is affordable so I buy it. Doris liked it so much that she is eating the leftovers for lunch today.
I made a tofu and veggie stir-fry with a Thai style peanut sauce. I used fresh mushrooms but the rest of the veggies were frozen. I used half a bag of green beans and a quarter of a bag of Asian stir fry veggies. The sauce was made of peanut butter, soy sauce, vinegar, sesame oil, chili sauce, and lemon juice. It was quite tasty. Doris ate a lot of the tofu. The only problem with making dishes like this is that Doris can't take the leftovers to school because of the peanut butter so I try not to make them too often. I'm eating these leftovers. Two lunches worth.
Rice: 40 cents
Spring Rolls: $3
Chik'n: $4
Tofu: $4
Mushrooms: $2
Green beans: $1.50
Veggies: 75 cents
Sauces: $1
Total: $16.65 ($5.55 per person)
That's a lot. We could have probably done without the spring rolls, which would have brought it down to 13.65, which is still a lot. We had some leftovers but only enough for lunches, not dinners. So this is okay for a holiday but not otherwise. Probably the chik'n, though cheaper than other Gardein products, is still not a value product.
Monday, January 23, 2012
Sunday, 1/23/12: Chorizo & Spaghetti
Michael and Nancy were returning from their vacation by red eye and were exhausted. I sent them a text that we would give them dinner. I made a double batch of Chorizo and Spaghetti. Luckily, I had picked up Chorizo at Giant and Karen had picked one up at Trader Joe's, so we had two of them.
I made it with one box of fettucine, two blocks of chorizo, two onions, four cloves of garlic, two cups of parmesan. Instead of dried sage, I used dried Italian seasoning - 4 tsps. I added one jar of sun-dried tomatoes and one jar of greek olives. It was dry so I added the oil from the sun-dried tomatoes, which added some nice flavor with all of it's seasonings, and 3/4's of a can of tomato juice. For Karen and I, I pan-fried it. Doris said she didn't want it pan-fried. I also served it with some frozen broccoli. Doris ate a lot of the broccoli and some of the olives and a little pasta. Karen and I enjoyed it.
I packed it up in a big yogurt tub for Michael and Nancy with some leftover peas and carrots. Karen had also made some scones and coffee cake, so I included that as well. Nancy sent a text that it was delicious and asked for the recipe, so it's definitely a hit. I had to do a lot of doctoring, so I was happy to see it turned out well.
There is a ton of leftovers so we'll definitely get another meal or two out of this.
Chorizo: $6
Onion: $1
Garlic: 40 cents
Parmesan: $2.80
Italian Seasoning: 20 cents
Sun-dried tomatoes: $4
Olives: $6
Tomato juice: 67 cents
Broccoli: $1.50
Total: $23.57 ($4.71 per person)
It's a lot but we made a ton. If it had just been the three of us, I would have made less and it would have probably cost $13, much more reasonable, especially considering that it always has leftovers.
Week 11 in Review
Monday: Cutlets $12.90
Tuesday: Burgers $4.20
Wednesday: Mama Lucia $15
Thursday: Leftovers Free
Friday: Pizza $12.20
Saturday: Addis Ababa $20
Total: $64.30 ($9.19 per day)
Pretty good week, especially considering we went to the restaurant twice. I might be getting a handle on food prices post-CSA.
Saturday, 1/21/12: Addis Ababa
We ordered the vegetarian sampler platter for two with yellow peas, tomato salad, red lentils, cabbage, and green beans, potatoes, and carrots. Doris took a bite of the potato but said it was spicy. I think it was a bit hard. She touched the injera and said it was yucky. Then she ate all of the green beans. She kept saying "I really like the green beans." Unfortunately there were only a few green beans, so she had quite a small meal.
Karen and I enjoyed the rest of it.
Total: $20 ($6.67 per person)
Friday, 1/20/12: Pizza
It did as well as you might think. Kids don't eat when they are together because they are too excited. There was a lot of leftovers for us to eat for a few lunches.
Pizza Dough: $6
Sauce: $1.19
Pepper: $1
Mushroom: $2
Olives: $2.50
Onion: 50 cents
Cheese: $2
Strawberries: $3.85
Clementines: 60 cents
Total: $19.64 ($4.91 per person)
That's a lot, but it did create a lot of leftovers. If it had just been the three of us, I would have only made one pizza, which would have cost $12.20, much more reasonable.
Friday, January 20, 2012
Thursday, 1/19/12: Leftovers
Thursday, January 19, 2012
Wednesday, 1/18/12: Mama Lucia
Total: $15 ($5 per person)
Wednesday, January 18, 2012
Tuesday, 1/17/12: Burgers
I bought burger buns instead of hot dog buns. Karen picked up hot dogs at Trader Joe's last week, so that was the plan. But then I bought burger buns. So I raided the freezer. We had one Boca burger, one spicy chick'n patty, and one regular chick'n patty. We really needed to clean this out. So it was good that we used them up. But now we have 6 burger buns left, so...
I served it with the leftover sweet potatoes and salad from the night before.
Buns: 50 cents
Burgers: $3
Cheese: 50 cents
Condiments: 20 cents
Total: $4.20 ($1.40 per person)
Great cheap meal and it helped clean out the freezer.
Tuesday, January 17, 2012
Monday, 1/16/12: Cutlets
I wanted to make BBQ cutlets, but could only find two cutlets. So I made two BBQ cutlets and six veggie nuggets. I also made 3 sweet potatoes and a salad (spring mix, cucumber, radish sprouts, blueberries, strawberries, and walnuts, raspberry walnut dressing).
Doris' sickness meant she wasn't very hungry. Also I found out that she had afternoon tea at 4pm so she was probably full up.
We only ate 1.5 sweet potatoes and we have a lot of salad left.
Cutlets: $2
Nuggets: $1
Sweet Potatoes: $4
Lettuce: $3
Cucumber: $1
Berries: $1
Walnuts: 50 cents
Sprouts: 40 cents
Total: $12.90 ($4.30 per person)
Much higher than it was when I made this with CSA veggies. But luckily there are lots of leftovers. Tonight I'm going to serve hot dogs with just the salad and sweet potatoes, so it will work out.
Monday, January 16, 2012
Sunday, 1/15/12: Beenoop Restaurant
I requested some steak sauce to dip my fries in and Doris saw that and got excited and dipped her strawberries as well. She said it was good, I'm not so sure. There was a lemon sorbet served as a palette cleanser before the entree arrived. Doris thought this was hilarious, to serve ice cream before dinner, but ate it excitedly. Then when the real dessert came out, she wasn't interested because she said that she already had some ice cream.
Free
Week 10 in Review
Monday: Leftovers Free
Tuesday: Hot Dogs $6.25
Wednesday: Taco Soup $7.19
Thursday: Quesadillas $6.20
Friday: Thai Noodles $10.10
Saturday: Cafe Green $56
Total: $103 ($14.83 per day)
We were doing pretty good all week until we went to Cafe Green. That certainly blew our budget. If you don't count Cafe Green, we only spent $7.97 per day, which is really good.
Let's hope we do better this week.
Saturday, 11/14/12: Cafe Green
Total: $56 ($18.67 per person)
Way too much. Definitely not a place to put on our normal rotation.
Friday, 1/13/12: Thai Noodles
As a side dish, to add some protein, I sauteed tofu and mushrooms in sesame oil and toasted sesame seeds. This was pretty good but needed a bit more flavor. I had originally planned for just tofu, but added mushrooms because Doris begged for mushrooms at the grocery store.
Green onion: $1
Frozen veggies: $3
Garlic: 50 cents
Peanut butter: 50 cents
Soy sauce: 20 cents
Vinegar: 5 cents
Chili-garlic sauce: 15 cents
Noodles: 75 cents
Sesame Oil: 75 cents
Sesame seeds: 20 cents
Tofu: $3
Total: $10.10 ($3.37 per person)
Not too bad of a price and there were lots of leftovers, but no one liked it so... I'll be eating this for lunch this week.
Friday, January 13, 2012
Thursday, 1/12/12: Quesadillas
We had lots of leftover taco soup, so I made some quesadillas to go with it. I found three opened packages of tortillas in the fridge, two of which were past their expiration date and one that didn't have a date. So I decided to make all of them before they had a chance to go bad. I just made cheese quesadillas because I thought Doris would be most likely to eat this. I also made some guacamole with the avocado that Doris insisted we buy at the grocery store. Just squished up an avocado with some lemon juice. We also have a n open bag of Trader Joe's spicy soy and lentil chips so I put those out too.
Doris actually took a few bites of the quesadilla, more than she normally does. But not a lot. But she insisted on eating quesadilla for lunch today so we'll see how that goes. I gave her a bowl of soup with just corn, no tomatoes, and she ate a bit but not much. And she didn't want any guacomole even though she insisted we buy the avocado. That's fine because we liked it anyway so it was not a waste.
Tortillas: $1
Cheese: $3
Avocado: $2
Lemon juice: 20 cents
Total: $6.20 ($2.07 per person)
Thursday, January 12, 2012
Wed 1/11/12: Taco Soup
I made it with Jiffy mix corn bread. So easy and so cheap. Doris went crazy for the corn bread and basically ate corn bread and corn for dinner. She even scraped the pan for the crumbs.
I also served it with leftover butternut squash. One butternut squash could feed our family for a lifetime it seems. Doris is also eating butternut squash for lunch today, and there is still more butternut squash!
Onion: 40 cents
Diced tomatoes: 89 cents
Tomatoes with chilies: $1.09
Mexican corn: 85 cents
Refried beans: $1.09
Taco seasoning: 59 cents
Ranch dressing mix: $1.19
Corn bread mix: 50 cents
Egg: 29 cents
Milk: 30 cents
Total: $7.19 ($2.40 per person)
Pretty good price, especially considering how much we have for leftovers. Tonight I am serving it with cheese quesadillas. When I said that, Doris said "I love quesadillas!" We'll see. She's never loved quesadillas in the past.
Wednesday, January 11, 2012
Tuesday, 1/10/12: Hot Dogs
We bought stuff for hot dogs since Karen and Doris had been talking about that over the weekend. I made an eight-pack and every single dog is gone! I don't know how we will ever feed a family of four. Karen ate three of them. Doris ate 3.5 of them. And I ate 1.5. Insane. I remember when one pack of hot dogs would last four meals.
I served it with frozen broccoli and some veggie chips that Doris picked up at the grocery store. I also ate leftover green beans and Doris had one cheese stick (something else we picked up at the store...).
Doris only ate proteins. She ate one bite of her hot dog bun, and ate the hot dogs plain. She ate a cheese stick and hot dogs with just a few chips.
We had leftover broccoli for another meal.
Hot dogs: $3.50
Buns: 75 cents
condiments: 30 cents
Broccoli: $1
Chips: 50 cents
Cheese stick: 20 cents
Total: $6.25 ($2.08 per person)
Now that's more like it. So far this week is turning out pretty cheap. Good way to get back on track. Let's see if we can keep it up.
Monday, 1/9/12: Leftovers
Free
Monday, January 9, 2012
Sunday, 1/8/12: Thanksgiving Redux
So we finally had a relaxing weekend and I had time for the 1.5 hours that it takes to cook it. I cooked it with onions and carrots, seasoned with olive oil, sage, and soy sauce. I usually add potatoes but didn't have any.
I made it with the butternut squash from our CSA that we had been keeping since the week before Thanksgiving. I just cut the squash in half and topped it with butter and roasted it for about 45 min. It tasted really good, like sweet potatoes.
I also made some frozen green beans and added butter and toasted almonds, just like they do at Boston Market. Actually just like we had for Thanksgiving.
Karen wanted some bread, so I baked some Texas toast that we had in our freezer.
It was a big meal. I was tempted to go all out and add some corn and dried cranberries. Really make it a Thanksgiving dinner. But Karen said it was too much and she was right.
Doris ate the Tofurkey and toast. At first she didn't want squash, but then she changed her mind and quickly asked for some. She ended up eating 3-4 servings.
We have a lot of leftovers and get to have this again tonight. So while I suspect it's an expensive meal, it's much cheaper when you have leftovers.
Tofurky & gravy: $10
CSA veggies: $2
Carrots: $1
Oil: 20 cents
Soy sauce: 20 cents
Sage: 30 cents
Green beans: $1.25
Almonds: $1
Butter: 30 cents
Texas Toast: $1.80
Total: $18.05 ($6.02 per person)
Week 9 in Review
Sunday: New Years Dinner $15.19
Monday: Mandalay $35.01
Tuesday: Tortellini $10.50
Wednesday: Tempeh and Green Beans $11.05
Thursday: Cutlet Parmesan $12
Friday: Tofu and Cucumber $21.50
Saturday: Burger King $13
Total: $118.25 ($16.89 per dinner)
Pretty high. Even our cheapest meal was above $10. Really have to work on this.
Saturday, 1/7: Burger King
Total: $9 ($4.50 per person)
If Doris had been there, it would have probably cost $13.
Friday, 1/6: Tofu and Cucumber Salad
The only major modification I made was that I cooked the tofu. I sauteed it in sesame oil to give it some texture and flavor. Raw tofu sounded odd to me. I actually let Doris chop the tofu with her new kid-friendly knife and she really liked that. The tofu turned into bits and pieces of many different shapes but it worked out just fine. I actually doubled the tofu and left the rest of the ingredients the same because tofu goes quickly at our house. As Doris was chopping, she got all done and then said "And now I have to eat it." That's how she helps cook. So I always have to double the tofu or Karen and I don't get any.
Of course I left out the ginger. I replaced rice wine with white wine because that's all I could find at Giant. I had to go to Whole Foods to get the sprouts and the Furikake seasoning. I used white vinegar instead of rice vinegar just to be cheaper.
I served it with a side of edamame. I boiled the edamame and then sauteed it with some green onion and a little Hoisin sauce. It was nice. Doris really just ate edamame for dinner.
Karen initially said "Where's the rice?" But when I told her it was a salad, she was open-minded enough to cautiously try it and then said "Nice meal, mommy!" We both agreed that this is a meal to serve again.
We ate this for lunch again on Saturday afternoon.
Mayo: 50 cents
Vinegar: 10 cents
Sesame Seeds: 10 cents
Soy sauce: 10 cents
Wine: 50 cents
Sugar: 10 cents
Tofu: $6
Cucumber: $2
Avocado: $4
Sprouts: $2.50
Onion: $1.50
Furikake: 30 cents
Edamame: $3.50
Hoisin: 30 cents
Total: $21.50 ($7.17 per person)
Really? That's extreme! Way too much. As much as we liked this meal, it can't make it into our rotation. Way, way too much for dinner.
Friday, January 6, 2012
Thursday, 1/5: Cutlet Parmesan
I sauteed 4 cutlets and then put them in a baking dish topped with marinara and cheddar cheese. Covered the dish with foil and baked it at 350 for 15 min. I also cooked some pasta and marinara with frozen broccoli.
Doris loved the broccoli and ate some of the cutlets. Karen and I enjoyed it. There is one cutlet remaining for someone's lunch and enough broccoli & pasta for Doris to have for two lunches.
Cutlets: $4
Marinara: $3
Broccoli: $3
Pasta: 50 cents
Cheese: $1.50
Total: $12 ($4 per person)
It's so much more expensive to eat when we don't have the CSA
Thursday, January 5, 2012
Wednesday 1/4/12: Tempeh and Green Beans
Hoisin Sauce: $1
Vinegar: 10 cents
Soy sauce: 20 cents
Oil: 10 cents
Garlic: 50 cents
Tempeh: $6
Green beans: $1.50
Eggs: $1.33
Rice: 30 cents
Total: $11.03 ($3.67 per person)
Everything costs more when we don't have a CSA. I'm happy to use up my brown rice. I'm going to work on cleaning out the pantry this winter. In the summer I'm driven by the CSA, but in the winter I can work on the pantry.
Tuesday, 1/3/12: Tortillini
I stopped at Snider's on the way home for quick trip. I bought some cheese tortellini from the fresh section, and a large jar of Ragu sauce. Then I chopped a cucumber to go with it. Carrot ate some hummus with her cucumber.
Tortellini: $7.85
Ragu: $1
Cucumber: $1
Hummus: 75 cents
Total: $10.50 ($3.50 per person)
Monday, 1/2/12: Mandalay
Total: $35 ($11.67 per person)
Sunday, 1/1/12: New Years Dinner
Our traditional menu is based on Granny's meal that she required us to eat each year. But we make some modifications to bring in some Indian influence, and to make it vegetarian. The menu is listed below.
Black Eyed Pea Curry
Indian Spiced Spinach
Basmati Rice
Corn Bread
Facon
Typically I served either Pineapple Upside Down Cake or Banana Pudding, but since both of the Khan's are diabetic, I picked up a sugar free chocolate cream cake and sugar free fudge tracks ice cream for dessert.
Everyone has to eat one bite of everything as it will all bring good luck for the new year, according to southern tradition. Black Eyed Peas for peace, greens (spinach) for money, rice for riches, corn bread for prosperity, hog jaw (facon) for joy.
Black Eyed Pea Curry is based on this recipe. I leave out the ginger, salt, sugar, and cayenne. It's very tasty. Even Robert really liked it and got seconds and made sure I left the remainder for them to eat when we left.
For the spinach, I used our basic spinach recipe - I put garlic and mustard seeds in a pan to cook a bit, then added spinach and tomatoes and ground coriander and ground cumin and tumeric. then topped with lemon juice and cilantro. I usually add onion but was all out.
I used the cheap Jiffy corn bread mix which is always tasty and easy.
The facon was by SmartLife, the one found in the produce section. This is always better than the Morningstar Farms one found in the freezer section.
Peas: $2.30
Tomatoes: $2
Cilantro: $1
Spinach: $2.50
Corn bread: 52 cents
Facon: $9
Cake: $5
Ice Cream: $3
Total: $25.32 ($5.06 per person, $15.19 for our family)
Not too bad for a holiday meal that included dessert and leftovers to leave with the family